Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: четвер, 18 липня 2019 року

Література :: Біографії

Ено Рауд

Переглядів: 6102
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 0 Рекомендую 1 Відгуки 0
Тексти Автора

Ено Рауд (15 лютого 1928) — популярний естонський дитячий письменник.

 

 

 

 

 

 

Ено Рауд народився 15 лютого 1928 року в родині відомого поета Марта Рауда. Свої перші твори Ено опублікував ще в кінці 30-х у дитячому журналі «Laste Rõõm» під псевдонімом Eno Sammalhabe (Ено «Мохова Борода»). Рауд закінчив Тартуський державний університет за фахом «естонська мова» у 1952. З 1952 по 1956 працював в Естонській національної видавничої асоціації, після чого зайнявся письменницькою працею. Популярність приніс Рауді цикл казок для дошкільнят про Сіпсіке, ожившій ляльці. Сіпсік (у тому вигляді, в якому його намалював художник-ілюстратор Едгар Вальтер - чорне розпатлане волосся, одяг в широку біло-блакитну смужку) до цих пір є одним із символів дитячої літератури Естонії.

Але найбільш відомі твори автора - це повісті-казки з циклу «Муфта, Півчеревика і Мохова Борода», в оригіналі - Naksitrallid («Наксітраллі»). Книги розповідають про пригоди трьох наксітраллей, забавних чоловічків, схожих на гномів. Ці книги особливо цікаві тим, що в них Рауд звертається до досить рідкісних для дитячої літератури тем екології, біологічної рівноваги в природі. Автор у захоплюючій і доступній формі пояснює юним читачам до яких страшних наслідків може призвести порушення природного балансу. Слова Мохової Бороди «Looduses peab valitsema tasakaal» («У природі має панувати рівновага») могли б стати епіграфом до всього циклу. Звичайно, твори про наксітраллях, на відміну від «Сіпсіка», розраховані вже на дітей шкільного віку. «Класичні» ілюстрації до творів про наксітраллях також виконав друг письменника художник Едгар Вальтер. До речі, під ім'ям Мохової Бороди Рауд вивів у книгах самого себе (пам'ятаєте його дитячий псевдонім?).

За першу книгу циклу в 1974 році ім'я Е. Рауда було занесено в міжнародний Почесний список Г.-Х. Андерсена.

Рауд писав книги для дітей різного віку - від дошкільнят («Кінокамера, яка хотіла все знати», «Казки одного літа», вже згадуваний «Сіпсік») до підлітків («Історія з «літаючими тарілками», «Вогонь в затемненому місті») Опублікував він і кілька збірок віршів для дітей, займався перекладами. У свою чергу, книги Рауда перекладені на ряд мов, у тому числі на англійську, німецьку, фінську, датську...

Ено Рауд був одружений на естонській дитячої письменниці Айно Первік. Їх діти: письменник Рейн Рауд, музикант Міхкель Рауд і художниця Пірет Рауд-Калда.

Наші Друзі: Новини Львова