Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: п'ятниця, 25 вересня 2020 року

Література :: Біографії

Григорій Фєдосєєв

Переглядів: 3203
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 0 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Григорій Онисимович Федосєєв (19 січня 1899, ст. Кардоницька, Кубанська область — 29 червня 1968, Москва) — радянський письменник, інженер-геодезист.

 

 

 

 

 

Народився в 1899 році в станиці Кардоницька, Ставропольського краю (в даний час Зеленчукский район Карачаєво-Черкесії). У 1926 році закінчив Кубанський політехнічний інститут. У 1930-х роках переїжджає до Новосибірська, де працює інженером, бере участь у польових геодезичних роботах в Забайкаллі і Східних Саянах. У 1938 році він стає начальником загону, а пізніше - начальником експедиції, керує топографічними роботами на річці Ангарі, на Середній і Нижній Тунгусках, досліджує Яблоновий і Становий хребти, Охотське узбережжя, Джугджурскій хребет. Крім того, Федосєєв брав участь у створенні карт районів Братської, Усть-Ілімськ, Богучанської і Зейской ГЕС, БАМу. У 1948 році закінчив Новосибірський інститут інженерів геодезії, аерофотозйомки та картографії.

Під час експедицій Григорій Онисимович зібрав і передав у дар Академії наук велику колекцію рослин, птахів, шкір і рогів представників фауни Сибіру та Далекого Сходу.

Перша збірка оповідань Федосєєва - «Тайгові зустрічі» - була опублікована в 1950 році. Використовуючи записи свого щоденника, він у подальшому став співпрацювати з журналом «Сибирские огни»(рос.), в якому під рубрикою «Записки бувалих людей» стали друкуватися його розповіді. У 1956 році Григорій Федосєєв за станом здоров'я переїздить до Краснодару, де пише свої основні твори.

Григорій Федосєєв створив кілька книг про природу Півночі і Далекого Сходу, описуючи природу цих регіонів землі, їх флору і фауну, корінних жителів, а також труднощі, з якими стикалися експедиції на шляху до мети.

Він описував побут і традиції місцевого населення, похідне життя, полювання на сніжних баранів і небезпеки, з якими стикався автор і його товариші. Всі розповіді написані від першої особи, але таким чином, що майже ніде не зустрічається ім'я автора і він сам як дійова особа залишається на другому плані.

Книги «У лещатах Джугджур», «Стежкою випробувань», «Смерть мене почекає» характерні точністю викладу. У творі «Злий дух Ямбуя» проглядається елемент детектива зі стрімким розвитком сюжету, болісними спробами зрозуміти причини зникнення людей і фінальним поєдинком з винуватцем цих зникнень - ведмедем-людожером.

Завдяки Федосєєва були визнані заслуги Сергія Трифонова - Улукіткана. Саме Улукіткан як провідник провів безліч експедиційних загонів по непрохідних маршрутами і в підсумку загинув. Життя Улукіткана обірвалося під час пожежі на одній із стоянок. Ці події детально описані у творі Федосєєва «Останнє багаття».

Всі твори засновані на щоденниках першопрохідника, які Федосєєв складав під час стоянок біля багаття. У них практично немає вигаданих імен: особистості Улукіткана та інших геодезистів-розвідників відтворені з біографічною точністю.

Письменник раптово помер у Москві, не доживши півроку до 70-річчя в 1968 році. За заповітом, урна з його прахом була похована в Саянах у відрогах найвищого піку Східного Саяна - Грандіозного, на перевалі, що отримав ім'я Григорія Федосєєва.

Наші Друзі: Новини Львова