Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: субота, 08 серпня 2020 року

Література :: Біографії

Олесь Ульяненко

Переглядів: 5108
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 0 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Олесь Станіславович Ульяненко (справжнє ім'я Олександр Станіславович Ульянов; 8 травня (14 серпня) 1962, Хорол — 17 серпня 2010, Київ) — український письменник.

 

 

 

 

 

1997 року за роман «Сталінка» отримав малу Шевченківську премію.

Лауреат премій журналів «Сучасність», «Благовіст» та «Кур'єр Кривбасу».

 

Творчість

2009 року роман «Жінка його мрії» за висновком Національної експертної комісії з питань моралі був визнаним порнографічним, книгу вилучено з обігу. Порнографією роман визнала експерт Нацкомморалі Варвара Опанасівна Ковальська, яка не є філологом за освітою. Це викликало незадоволення серед частини громадськості. Особливо обурили українську культурну спільноту граматичні помилки у тексті цього висновку, а також абсурдні звинувачення у надмірній майстерності зображення еротичних сцен.

Незалежна комісія, що складається з відомих літературознавців, не знайшла в романі жодних ознак порнографії. Голова Національної спілки письменників України, а також Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України Володимир Яворівський написав звернення до Нацкомморалі, де закликав «не виставляти Комісію на посміховисько, а знайти цивілізований вихід із ситуації, що склалася», а також повідомив: „Вважаю Ваше рішення таким, що завдає шкоди свободі творчості в Україні, яке вимагає хуторянського «пуританства» «совдепівських» часів“".

Деякі члени самої Нацкомморалі теж не погодились з висновком В. О. Ковальської — про це заявили пресі Андрій Курков та Павло Мовчан. Навіть керівництво Нацкомморалі не вважає її висновок рішенням комісії і заявило по свою непричетність. Але щоби повернути книгу на полиці, письменник був змушений оскаржувати висновок у суді.

Щоправда пізніше з'ясувалося, що у процесі судового розглядання на руках представників НЕКу опинився негативний експертний висновок Інститута Літератури за підписом заступника голови інституту, доктора філологічних наук, члена-кореспондента НАН України, завідувача відділу давньої української літератури Миколи Сулими. У цьому висновку говориться, що "коли б редактори «Клубу сімейного дозвілля» мали добрий смак, коли б володіли високою культурою, коли б добре знали історію світової літератури, вони б не допустили тиражування низькопробного бульварного чтива, яким є «Жінка його мрії». Микола Сулима у своєму висновку вказує винних у порушенні Закону про суспільну мораль, це, по-перше, автор передмови Є. Чуприна, зі звинувачення якої починається висновок, по-друге це головний редактор видавництва С. С. Скляр, відповідальна за випуск К. В. Шаповалова, редактор О. І. Красюк. У тексті експертного висновку доктора філологичних наук, члена-кореспондента НАН України вживається слово «лезбіянство» (через «з»), а також порушуються закони синтаксису.

Багато хто вважає, що заборона книжки має політичне підґрунтя.

У грудні 2009 вийшла в світ нова книжка Олеся Ульяненка — кримінальна мелодрама «Там, де Південь». Це був останній твір письменника, вперше виданий за його життя.

У квітні 2010 вийшло нове видання «Жінки його мрії»; його презентація відбулася у вигляді провокаційного літературно-художнього перформансу в київській галереї «Карась».

Помер 17 серпня 2010 року у своїй квартирі в Києві.

Прикладом літературознавчого дослідження творчості Ульяненка є дисертація Надії Тендітної «Естетика смерті у прозі Є. Пашковського та О. Ульяненка».

 

Твори

Романи

 • Сталінка
 • Дофін сатани
 • Зимова повість
 • Богемна рапсодія
 • Вогнене око
 • Син тіні
 • Знак Саваофа
 • Серафима
 • Квіти Содому
 • Жінка його мрії

Повісті

 • Там, де Південь
 • Сєдой

 

Цитати письменника

« Судячи з того, як усе в Україні складається, думаю, скоро звідси поїду »

« Зняли б про козаків нормальний бойовик, це нормальний сюжет для бойовика, японці роблять на своїх самураях фільми-бойовики – це ж суперово, малеча преться з цього усього, зробіть з козаків, це ж були одірви-голови, йолки-палки, це ж була еліта нації »

« Повертається цензура, ну, давай тоді Генрі Мілера заборонимо, Селіна знімемо, давайте всіх французьких письменників, які нині у нас виходять сотенними тиражами, давай все це познімаємо з поличок. Що в нас лишиться? Лишаться баби з вишиванками і прочая, і прочая »

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова