Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: неділя, 18 серпня 2019 року

Література :: Біографії

Мирослав Стефанишин

Переглядів: 5961
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 1 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Мирослав Степанович Стефанишин (1 квітня 1927, с. Ботів Галицького району Івано-Франківської області) — український композитор, заслужений діяча мистецтв України.

 

 

 

 

 

М.С.Стефанишин народився 1 квітня 1927 року в с. Ботів Галицького району Івано-Франківської області у сім’ї селянина-бідняка. З дитячих років захоплювався музикою. Після закінчення середньої школи (1945 р.) він вступив в Івано-Франківське музичне училище, яке закінчив у 1949 р. У 1954 році юнак здобув вищу музичну освіту в Львівській державній консерваторії по класу професора, заслуженого діяча мистецтв УРСР П.І.Муравського як диригент і викладач. З 1950 по 1952 рр. одночасно працював артистом вокального ансамблю при Львівському радіомовленні, а з 1952 по 1954 рр. – артистом оркестру народних інструментів при Львівській обласній філармонії.

М.С.Стефанишин працював хормейстером Волинської обласної філармонії (1954–1959), пізніше – завідуючим музичною частиною обласного українського музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка, з 1960 р. –старшим викладачем, завідуючим відділом музики і співів Луцького педагогічного інституту імені Лесі Українки, а з 1969 по 1989 роки – викладачем хорового диригування Луцького державного музичного училища.

Любов до музичного мистецтва, зокрема, до вокально-хорового, закоханість у ніжний, казковий волинський край, в його чудових працьовитих людей – породжують в молодого митця нескінченну наснагу до творчої праці. Результатом багаторічної праці є його численні пісні, які ластівками облетіли рідну Волинь, стають здобутком всієї України.

Твори композитора приваблюють вмілим використанням місцевого фольклору і своєрідністю мелодій. Кращі твори автора увійшли до збірника «Пісні оновленого краю» (1966 р.), матеріал якого відіграє значну роль у вихованні в дітей любові до рідного краю, його мистецтва і пісенної творчості. Це такі пісні як «Заходьте в світлий клас» (сл. В.Бичка), «Ой минула вже зима» (сл. Народні), «Шкільний вальс» (сл. Г.Липятної) та інші.

З 1954 по 1984 роки М.С.Стефанишин друкувався у 32-х збірниках, 40 пісень надруковано у листівках Будинку народної творчості. На магнітну плівку обласного радіомовлення записано понад 40 пісень, на грампластинку – 7 пісень.

Вагомим є внесок волинського композитора у становлення і розвиток вокально-хорового жанру на Волині. З 1954 року він працював диригентом-хормейстером першого державного Волинського народного хору. Ним було створено ряд вокальних ансамблів та хорових колективів при багатьох промислових підприємствах та учбових закладах обласного центру. З 1961 по 1974 роки Мирослав Стефанишин – голова об’єднання самодіяльних композиторів Волині, з 1965 по 1979 – керівник жіночого вокального ансамблю і тріо при ГБО, з 1970 року – керівник народного жіночого вокального ансамблю «Калинонька» центрального універмагу, з 1980 року – керівник жіночого хору та вокального ансамблю «Лучанка» Луцького об’єднання «Промтовари». Багаторічна самовіддана практична робота з різноманітними колективами дозволила Стефанишину М.С. знайти свою самобутню музичну мову, основою якої є інтонації українського народного мелосу.

Значним є доробок М.С.Стефанишина у вивченні і популяризації волинського фольклору. Він здійснив запис близько 1300 народних пісень і мелодій, які ввійшли у збірники «Пісні Волині» (1970 р.), «Волинь у піснях» (1974 р.), «Волинське весілля» (1975 р.), «Народна творчість Волині» (1987 р.). До кращих хорових обробок народних пісень належать «Ярема», «Била жінка чоловіка». Високу оцінку творчості Стефанишина М.С. як збирача і пропагандиста поліського фольклору дала відомий музикознавець і композитор Богдана Фільц.

Ряд високохудожніх творів написано композитором на слова сучасних волинських поетів: Й.Струцюка – «Журавлиний клич», «Гомін, мати, гомін»; П.Маха – «Місто моє», «Співає Дніпро»; О.Богачука – «Заграй, сопілочко» та ін. Загалом, серед основних творів, до яких був здійснений музичний супровід М.С.Стефанишиним, можна виокремити: пісні про Вітчизну («Моя Батьківщино», сл. О.Стефанишина; «Пісня про Вітчизну», сл. І.Неходи), пісні про Волинь («Пісня про Волинь», сл. М.Білецького і О.Богачука, «Краю мій», сл. В.Симаковича; «Волинь озерна», сл. М.Пронька), пісні про дружбу («Пісня дружби», сл. І.Чернецького; «Пісня про дружбу», сл. О.Богачука; «Дружба народів», сл. М.Рильського), пісні про Світязь («Ой ти, Світязю мій», сл. Й.Струцюка; «Хвилі Світязя», сл. П.Маха), пісні про Луцьк («Де калиною пахнуть світанки», сл. О.Богачука; «Місто моє», сл. П.Маха; «Лучаночка», сл. Й.Струцюка), ліричні пісні («Тополина дума», сл. П.Маха; «Пісня про долю», сл. М.Білецького; «Закувала зозуленька», сл. Д.Луценка). Також митець написав музику на тексти Лесі Українки («Стояла я і слухала весну», «Горить моє серце» та ін.), на сл. Т.Шевченка («Минають дні», «Ой чого ти почорніло, зеленеє поле»), музику до спектаклів («Циган із шатра», текст О.Богачука; «Правнук Мельпомени», текст М.Білецького), музику до танців («Крутяк», «Метелиця», «Залізна дорога»).

Прониклива, жива, задушевна, професійна музика М.Стефанишина, живильним джерелом якої є народний мелос, відзначається особливою мелодійністю, врівноваженістю і свіжістю ритмів. Вона органічно, правдиво і переконливо відтворює зміст і настрій поетичного слова, художнього образу. Творчий доробок М.Стефанишина складає близько 400 творів, ним зроблено 500 обробок, аранжувань та перекладів українських народних пісень і творів сучасних композиторів для різних ансамблів і хорів.

Чимало статей, рецензій та інформаційних матеріалів про культурне життя волинського краю написано М.Стефанишиним. Він часто виступає по телебаченню і радіо в містах Києві, Львові, Луцьку, Бресті.

За різну роботу: творчу, педагогічну, громадську нагороджений грамотами, медалями «За доблесну працю», «За трудову відзнаку», дипломом лауреата обласної премії імені О.Гаврилюка. У 1960 р. нагороджений Почесною грамотою Міністерства культури України та Почесною грамотою Президії Верховної Ради України.

Твори самодіяльного композитора М.С.Стефанишина неодноразово виборювали призові місця у конкурсах на кращу пісню про Україну, Волинь, м. Луцьк. Вони постійно звучать на обласному радіо, є в репертуарі кращих аматорських колективів області. Тож цілком закономірно, що саме Мирослав Стефанишин очолює Волинську обласну організацію Національної ліги українських композиторів (з 1996 р.), входить до Провідної ради НЛУК, є членом обласного організаційного комітету по проведенню фестивалів.

У жовтні 2004 року у видавництві «Терен» вийшов збірник «Життя в полоні музики й пісень», який є своєрідним підсумком творчості відомого композитора і диригента, музикознавця і громадського діяча М.С.Стефанишина. У цьому ж році він удостоєний звання лауреата обласної літературно-мистецької премії імені Степана Кривенького за вагомий внесок у справу національного та культурного відродження України, активну творчу і громадську діяльність.

У листопаді 2006 року Указом Президента України М.С.Стефанишину присвоєно звання «Заслужений діяч мистецтв України».

Вдячно і захоплено про творчі здобутки майстра говорять тисячі і тисячі наших краян, котрим поталанило відчути на собі цілющу силу пісенного мистецтва М.Стефанишина. Він же віддячив Волині зворушливими піснями, витворивши власну музичну мову, котра базується на глибинному знанні сутності музики й українського народного мелосу.

 

Джерело: Людмила Ланшина

Наші Друзі: Новини Львова