Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: п'ятниця, 14 серпня 2020 року

Література :: Біографії

Матвій Номис

Переглядів: 5639
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 0 Рекомендую 1 Відгуки 0
Тексти Автора

М. Номис (справжнє ім'я, по батькові і прізвище – Матвій Терентійович Симонов; 17 (29) листопада 1823, с. Заріг, тепер Оржицького р-ну Полтавської обл. — 26 грудня (8 січня) 1900 (1901), Лубни) — український етнограф, фольклорист, письменник і педагог, укладач і видавець одного з найповніших і найавторитетніших зібрань-антології українського усного фольклору малих жанрів (прислів'я, приказки, загадки, стійкі мовні порівняння тощо).

 

 

 

 

З біографії

М. Номис (справжнє ім'я, по батькові і прізвище — Матвій Терентійович Симонов) народився 17 (29) листопада 1823 року в с. Заріг (тепер Оржицького р-ну Полтавської обл.) в забезпеченій чиновницькій родині.

У 1848 році Матвій Симонов закінчив Київський університет.

Учителював у Ніжинській та Немирівській гімназіях.

З 1855 року М.Симонов служив чиновником у Петербурзі, Пскові, Катеринославі, Житомирі.

З 1873 року був у Лубнах директором Лубенської чоловічої гімназії, з 1877 року — голова земства, мировий суддя, займав ін. посади.

Помер М.Симонов (М.Номис) у Лубнах 26 грудня (8 січня) 1900 (1901) року.

 

Творча діяльність

Матвій Симонов протягом життя збирав цінні матеріали про народний побут, звичаї та обряди, записав чимало зразків усної народної творчості.

Друкуватися почав 1858 року. Опублікував кілька статей про українські народні звичаї та обряди. Співробітничав у часописах «Русская Беседа», «Основа», «Киевская старина» тощо.

Свої праці Матвій Симонов підписував М.Номис — цей псевдонім утворений від частини (без -ов) справжнього прізвища, прочитаного у зворотньому порядку і абревіатури імені письменника і фольклориста. Саме під таким ім'ям він і відомий широкому загалу.

Найвизначніша праця М. Номиса — «Українські приказки, прислів'я і таке інше. Збірники О. Марковича і других. Спорудив М.Номис» (СПб, 1864), яка містить понад 14,5 тис. приказок і загадок. У ній опубліковані також записи Степана Руданського, Василя Білозерського, Пантелеймона Куліша, В. Лазаревського, Марка Вовчка та інших.

М. Номис є також автором збірки «Оповідання М.Т. Симонова (Номиса)» (1900).

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова