Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: субота, 16 січня 2021 року

Література :: Біографії

Дмитро Мирон-Орлик

Переглядів: 4359
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 0 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Дмитро Мирон-Орлик, «Максим Орлик», «Брюс», «Піп», «Роберт», «Андрій» (5 листопада 1911, Раї — 25 липня 1942, Київ) — діяч ОУН.

 

 

 

 

 

Біографія

Народився у селі Рай Бережанського повіту (нині Тернопільська область) в родині робітників. Дитинство Дмитра було важким. Коли йому було лише п`ять років, у нього померла мати, осиротивши п`ятеро дітей. Піклування над молодшими дітьми перебрала на себе старша сестра Ганна.

Середню освіту здобув у Бережанській гімназії та в Академічній гімназії у Львові. Ще під час навчання у гімназії він вступає в підпільне Юнацтво ОУН та включився в активну роботу. У 1930 році — з відзнакою закінчив гімназію і вступив на юридичний факультет Львівського університету. Під час університетських студій Дмитро Мирон став членом Крайової Екзекутиви ОУН на Західноукраїнських землях, провідником юнацтва, редактором «Бюлетня ОУН на ЗУЗ», тримав зв`язок зі станицею ОУН у Кракові та за кордоном. Вперше арештований польською поліцією у травні 1932 року під час сутички з нею на Личаківському цвинтарі в часі зелених свят, коли поліція намагалась розігнати людей, які прийшли сюди вшанувати воїнів, полеглих за волю України. У тюрмі пише текст «44-х правил життя українського націоналіста», котрі поряд з «Декалогом» Степана Ленкавського та «12 прикметами характеру» Осипа Мащака стали складовою «Катехизу українського націоналіста».

Вдруге був арештований у жовтні 1933 року за приналежність до ОУН і поширення революційної літератури. Засуджений на 7 років ув`язнення. Покарання відбував у в`язницях центральної Польщі, в місті Равич та Вронках. В цей час дуже багато читав, готуючи матеріали для свого твору про ідеологію українського націоналізму. Потрібну літературу йому доставляла сестра Анна. Проте відбути повного терміну покарання йому не довелось, так як на підставі проголошеної у 1936 році амністії його термін зменшено на 2 роки, таким чином Мирон вже у серпні 1938 року виходить на волю.

Був учасником Другого Великого Збору ОУН у Римі в 1938 році. З 1939 року — політично-ідеологічний референт Крайової Екзекутиви ОУН на ЗУЗ. З червня 1941 року перебував у Відні, де займався політичним вишколом батальйону «Роланд». На початку радянсько-німецької війни Мирон брав активну участь у формуванні Похідних груп ОУН(б). У 1941 році очолив Північно-східну групу ОУН(б), яка вирушила у Наддніпрянську Україну. Із жовтня 1941 року — Крайовий Провідник ОУН на Осередньо-Східно-Українських Землях (ОСУЗ).

Заарештований гестапо в Києві. Вбитий під час спроби втечі із в'язниці 25 липня 1942 року на розі Фундуклеївської і Театральної (зараз — Богдана Хмельницького та Лисенка відповідно).

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова