Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: понеділок, 19 серпня 2019 року

Література :: Біографії

Ганс-Георг Гадамер

Переглядів: 7340
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 0 Рекомендую 1 Відгуки 0
Тексти Автора

Ганс-Ґеорґ Ґадамер (нім. Hans-Georg Gadamer; 11 лютого 1900, Марбург — 12 березня 2002, Гейдельберг) — німецький філософ, один із найзначніших мислителів другої половини ХХ ст., відомий перед усім як засновник «філософської герменевтики».

 

Вивчав філософію, історію, теорію літератури, історію мистецтв та євангельську теологію у університетах Бреслау та Марбурга.

У 1922 році захистив докторську дисертацію під керівництвом Пауля Наторпа.

В 1923 році познайомився з Мартіном Гайдеггером, який викладав в Марбурзькому університеті. Доповнив освіту вивченням класичної філології і в 1929 році захистив дисертацію про платонівський «Філебе».

З 1939 по 1947 роки — професор в Лейпцизькому университеті (в 1946—7 рр. — ректор закладу).

Після дворічного викладання у Франкфурті-на-Майні зайняв кафедру в університеті Гейдельберг, якою раніше керував Карл Ясперс. Ясперсом був заснований в 1953 році журнал «Philosophische Rundschau». Після виходу на пенсію (1968) викладав в якості запрошеного професора в університетах США (до 1989 року).

 

Філософія

У творі «Істина і метод» Ґадамер показує, що науковий спосіб пізнання — не єдиний, і тим більше не універсальний. Він виділяє три основних типи ставлення людини до світу, а отже, розуміння цього світу і «буття» в ньому: «естетичний», «історичний» та «мовний» — і стверджує, що саме досвід мистецтва є спосіб розкриття істини. Історизм XIX ст., навпаки, замінив «розуміння» історії її «вивченням», тобто звичкою розглядати явища тільки як продукт соціальних і культурних обставин, породження «історичної епохи», чужої нашій свідомості. Не рятує і «психологізм», прагнення «вжитися» в досвід іншого. Необхідно з'єднання горизонту автора і «інтерпретатора» на базі мови. При цьому мову Ґадамер розуміє як особливу реальність, в якій здійснюється і «розуміння» людьми світу й один одного, і їх «дійсне буття».

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова