Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: субота, 07 грудня 2019 року

Література :: Біографії

Андраш Беркеші

Переглядів: 3559
Додано: Додав: 小説  1652
Hi 0 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Андраш Беркеші (угор. András Berkesi; 30 листопада 1919, Будапешт — 14 вересня 1997, Будапешт) — відомий угорський письменник-комуніст. Автор романів «Перстень з печаткою», «Агент № 13», повісті «Вже проспівали півні».

 

Біографія

З юності Беркеші пристрастився до літератури, писав вірші й невеликі оповідання, брав участь у літературних конкурсах, однак серйозно зайнятися творчістю йому не дозволяли важкі умови життя в хортистській Угорщині, довелося, не закінчивши повний курс гімназії, піти працювати на виробництво... У роки війни Беркеші служив в армії, потім працював на заводі.

Після звільнення Угорщини Червоною Армією Андраша Беркеші, який став комуністом, партія посилає в нову Народну армію.

Коли восени 1956 року в Угорщині спалахнув контрреволюційний заколот, підготовлений силами зовнішньої і внутрішньої реакції, Андраш Беркеші, як і личить справжньому комуністу, не задумуючись, виступає на захист народного строю і приймає активну участь у збройному придушенні контрреволюції. Починаючи з 1957 року, Беркеші включається у відроджуване літературне життя країни, співпрацює в центральних газетах і журналах. Опубліковані ним статті, нариси та оповідання свідчать про його чіткі позиції – комуніста, патріота й інтернаціоналіста.

 

Творчість

У цей час він починає працювати над першим своїм романом, задуманим як перша частина дилогії – «Жовтнева буря». Книга вийшла в світ у 1958 році і відразу привернула до себе широку увагу громадськості Угорщини. Це, по суті, одне з найперших великих творів в Угорщині, в якому не тільки яскраво і достовірно були відтворені трагічні події осені 1956 року, але і розкриті з принципових партійних позицій причини контрреволюційного заколоту, його явні і приховані рушійні сили. В 1959 році була опублікована друга частина дилогії – роман «Після бурі», який розповів про самовіддану боротьбу угорських комуністів з ліквідацією наслідків заколоту і стабілізацією життя в країні, а також про гірку долю тих, хто, обманутий ворожою пропагандою, емігрував в ту важку пору з Угорщини.

З часу вдалого літературного старту Андраша Беркеші минула чверть століття. Це був період напруженої і плідної творчої діяльності. Більше двадцяти п'яти романів, повістей, п'єс створено автором за цей час. Всі вони, як уже згадувалося раніше, видавалися великими тиражами, багато з них неодноразово перевидавалися, публікувалися в перекладах у братських соціалістичних країнах та на Заході.

 

Популярність

Андраш Беркеші – найбільш читаний письменник Угорщини. Причина його успіху полягає напевно в тому, що він бере, як правило, злободенні теми, підказані сьогоденням, і будує на їх основі захоплюючу, в більшості випадків гостросюжетну розповідь.

Наші Друзі: Новини Львова