Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: понеділок, 03 серпня 2020 року

Література :: Біографії

Г. Я. К. фон Гріммельзгаузен

Переглядів: 4993
Додано:
Hi 0 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Ганс Якоб Крістофель фон Ґріммельзгаузен (нім. Hans Jakob Christoffel von Grimmelshausen; 1624—1676) — творець барокового низинного роману. Творча і трагічна особистість.

 

Народився під час війни, юність його припала саме на пік війни. У віці трьох років став круглим сиротою, його виховання взяв на себе полк. Брав участь у походах у ролі пажа, потім вже як воїн. По закінченню війни мандрував різними країнами, воював. Працював також чиновником. Відсутність нормальної освіти компенсував самоосвітою. Написав видатний твір класицизму "Сімпліцій Сімпліциссімус". Писав загалом шванки (сатирико-дидактичний жанр). Йому притаманні: антивоєнна тема та сатира.

Вважав, що треба зображувати образи точки зору, а не персонажі.

 

"Сімпліций Сімпліциссімус"

Виданий у 1669 р. Описує людину-пікаро (що не знає свого коріння).

Назва перекладається як "простіше простого". Перші чотири роки знайденої дитини пройшли у любові до природи і людей. Ніхто не зає хто ця дитина. Відбувається ілюзія спокою, бо йде війна, що скоро доходить і до селища, де живе хлопчик. Автор стає на сторону селян, над якими знущаються. Поєднує гумор і сум. Вчинки оточуючих втрачають здоровий глузд.

Доля кидає сироту в ліс. Самітник, що живе там, бере на себе виховання хлопчика. Солдат цей втратив все на війні, тому вирішив усамітнитися, жити на лоні природи. Згодом виявляється, що сирота - син солдата, який вижив у війні. Солдат виховує сина. Хоче, щоб він був ідеальним громадянином. Але цей громадянин може бути ідеальним тільки для ідеального суспільства.

Відношення людей до Сімпліция негативне, з нього сміються, адже людина не може бути настільки люблячою і наївною. Він стає блазнем для війська. Сімпліций бачить уві снах філософські ідеї. Автор проводить героя різними країнами. Показує, що немає щасливих у світі. Люди божеволіють або вчаться пристосовуватися. Після війни Сімпліций перепробував багато професій, але душевно залишився калікою. Не зміг скласти родину і залишився самітником жити на безлюдному острові. Зрештою Симпліций знаходить спокій з самим собою. Герой відмовляється прийняти світ з його законами.

Автор показує еволюцію героя. Боротьба добра і зла спотворює його душу. Він ще за життя пережив своє пекло. Під кінець життя його вже не можна назвати простим і наївним. Автор показує шлях Симпліция як шлях до деградації.

Теми, вибрані у творі виявилися актуальними на той час. І віднесли твір до низинного бароко.Тогочасний читач полюбив цей твір за несподіванки. Після виходу твору з'явилося чимало наслідувань, але жодне з них навіть не стоїть поряд з "Симпліциссімусом".

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова