Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: середа, 21 серпня 2019 року

Література :: Біографії

Абовян Хачатур

Переглядів: 3510
Додано:
Hi 0 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Хачатур Аветікович Абовян (вірм. Խաչատուր Աբովյան; 15 жовтня 1805, Канакері — 14 квітня 1848) — великий вірменський письменник, просвітитель-демократ, педагог і етнограф. Основоположник нової вірменської літератури і літературної мови.

 

 

 

 

 

Біографічні відомості

Хачатур народився в селянській родині у селищі Канакері (поблизу Єревана, зараз передмістя). Навчався при Ечміадзінському монастирі, в Нерсесянівській семінарії в Тбілісі, а в 1830—1836 роках в Дерптському університеті. По закінченні Дерптського університету (1836) був учителем і інспектором повітових училищ у Тбілісі, Єревані. Зазнав переслідувань за свою діяльність.

Виступав проти кріпосництва («Роман про Тіграна»), колоніальної політики царизму («Азар-пеша», «Відкриття Америки», «Дівчина-туркеня»).

Абовян — основоположник нової вірменської демократичної педагогіки.

 

Творчість

Твори за життя не видавались. Творчість Абовяна багатогранна: він писав вірші, повісті й оповідання, п'єси і романи, байки і казки, збирав фольклор, перекладав Гомера, Ґете, Крилова, Жуковського.

Найвизначніший роман — «Рани Вірменії» (1840, виданий 1856) про національно-визвольну боротьбу вірменського народу, приєднання Вірменії до Росії.

Відомий твір — «Нахашавіх», спрямований проти догматичної педагогіки, утверджує прогресивні педагогічні ідеї. Абовян вимагав загального, а для бідних і безкоштовного навчання, вважав основою виховання принцип народності. Підтримував дружні зв'язки з азербайджанським письменником Мірзою Ахундовим, українським поетом Іваном Росковшенком.

 

Твори

  • Вірм. мовою — Повне зібрання творів. У 8 т. Єреван, 1947—58;
  • Укр. перекл. — Вибрані твори. Перекл. П. Тичини, М. Рильського, В. Сосюри, Л. Дмитерка, М. Терещенка та ін. К-, 1948;
  • Рос. перекл. — Избранное. М., 1948.

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова