Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: понеділок, 09 грудня 2019 року

Література :: Біографії

Марія Пригара

Переглядів: 4841
Додано:
Hi 0 Рекомендую 1 Відгуки 0
Тексти Автора

Марія Аркадіївна Пригара (20 лютого 1908, Москва — 8 вересня 1983) — українська поетеса, перекладач, лауреат премії імені Лесі Українки (1979).

 

 

 

 

 

 

Народилася 20 лютого 1908 року в Москві у родині службовця. Пішла з життя 8 вересня 1983 року.

 

Освіта

У 1931 році здобула вищу освіту в Київському ІНО (інституті народної освіти).

 

Кар'єра

Працювала в газеті «Пролетарська правда», у видавництвах. Під час війни – на радіостанції імені Т. Г. Шевченка в Саратові. У 1945 –1950 роках була заступником редактора журналу «Барвінок».

 

Творчість

Перші книжки для дітей вийшли 1929 року. Це «Весна на селі» та «Дитячий садок». Десятки книжок Марії Пригари виховували в кількох поколіннях українських дітей любов до батьківщини, її історії й природи. Це й пейзажні поезії «Ми любим сонце і весну», і «Місто чудес», і особливо такі історичні казки й повісті, як «Козак Голота» (1966), «Михайлик – джура козацький», «Як три брати з Азова тікали», «Маруся Богуславка», «Тече Дніпро в синє море» та інші.

Іншу грань ліричної героїні поетеси розкривають її збірки «дорослої» лірики: «Дорогою війни» (1944), «Напередодні» (1947), «Сестри» (1948), «Надвечір’я» (1977).

Плідно працювала Марія Пригара у царині художнього перекладу. Її перу належать українські переклади роману «Фараон» Б. Пруста, поеми М. Некрасова «Кому на Русі жити добре?», романів та повістей Ванди Василевської «Вогні на болотах», «Райдуга», «Просто любов». «Кімната на горищі», «Пісня над водами», романів В. Реймонта «Селяни», Елізи Ожешко «Хам», Єжи Путрамента «Роздоріжжя», як бачимо, переважно з польської, якою письменниця володіла досконало.

 

Відзнаки

За «Вибрані твори. В 2-х томах» (1978) Марія Пригара була удостоєна премії імені Лесі Українки (1979).

 

Вшанування пам'яті

На київському будинку «Роліт», що на вулиці Михайла Коцюбинського, на знак вшанування пам'яті її встановлено меморіальну дошку.

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова