Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: неділя, 20 жовтня 2019 року

Література :: Біографії

Едгар Аллан По

Переглядів: 13534
Додано:
Hi 0 Рекомендую 1 Відгуки 0
Тексти Автора

Едгар Аллан По (англ. Edgar Allan Poe; 19 січня 1809 — 7 жовтня 1849) — американський письменник, поет, есеїст, драматург, літературний редактор і критик, один із провідних представників американського романтизму.

 

 

 

 

 

Найбільш відомий своїми макабричними (в стилі жахів) і містичними оповіданнями. Е.По був одним із перших американських професіоналів короткого оповідання (новели) і засновником детективу. Шанований за внесок у народження жанру наукової фантастики.

 

Біографія

Народився як Едгар По 19 січня 1809 в Бостоні (Массачусетс) в шотландсько-ірландській родині. Син актриси Елізабет Арнольд Хопкінс По і актора Девіда По-молодшого. Середній з трьох дітей: старший брат - Вільям-Генрі Леонард По, молодша сестра — Розалія По.

Його батько покинув сім'ю 1810 року. Мати померла роком пізніше від сухот. Едгара взяв до своєї сім'ї Джон Аллан, успішний шотландський купець з Річмонду (Вірджинія), який торгував тютюном, одягом та іншими товарами. Друге (середнє) ім'я По, яке він прийняв на знак поваги до сім'ї Аллана (хоча ніколи не був формально всиновлений), часто (навіть в енциклопедіях) помилково подається як «Аллен» (насправді є «Аллан»).

Сім'я Алланів охрестила юного Едгара як вірного єпископальної церкви в 1812, і Джон Аллан одночасно розпещував і агресивно дисциплінував свого прийомного сина. Він, його дружина Франческа Аллан і Едгар 1815 року здіснили подорож до Англії. Едгар недовго відвідував середню школу в рідному місті вітчима Ірвін (Шотландія). 1816 сім'я переїхала до Лондона. Едгар навчався в школі-інтернаті в Челсі до літа 1817 р. Потім вступив до "Школи Маєтку превелебного Джона Бренсбі" (Reverend John Bransby's Manor House School) в Стоук Ньюінгтоні (тоді містечко за 4 милі від Лондона).

Одружився зі своєю 13-річною кузиною Вірджинією Клем, яка стала адресатом його найпроникливіших ліричних віршів. Через 12 років смерть дружини стала останньою і непоправною катастрофою життя По, сповненого виснажливою працею, яка не допомагала вибратися з бід, які переслідували його і призвели до душевного зриву й ранньої загибелі.

Помер По 1849 року. Причина його смерті досі не вияснена і може бути пов'язана з алкоголем, наркотиками, холерою, сказом, самогубством (вірогідно помилкова версія, зважаючи на спроби самогубства в попередні роки), туберкульозом, серцевою недостатністю, застоєм крові в мозку та іншими чинниками.

Поховальна церемонія була дуже скромною. 12 жовтня 2009 року шанувальники таланту По влаштували до 200-ї річниці з дня народження письменника та 160-річчя з дня його смерті пишне символічне друге поховання.

 

Екранізації

За мотивами його оповідання «Маска червоної смерті» В.Гардін створив фільм «Європою блукає примара» (1922).

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова