Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: понеділок, 08 березня 2021 року

Література :: Біографії

Томас Манн

Переглядів: 25283
Додано:
Hi 0 Рекомендую 1 Відгуки 0
Тексти Автора

Томас Манн (нім. Thomas Mann; 6 червня 1875, Любек, Німеччина — 12 серпня 1955) — німецький письменник, філантропіст, есеїст, брат Генріха Манна.

 

 

 

 

 

Біографія

Дитинство

Народився 1875 року в німецькому місті Любек. Томас був другою дитиною у сім'ї з п'яти. Його батько Томас Йоганн Генріх Манн був купцем. Як сенатор, котрий належав до кола любекських «патриціїв», він наглядав за податковими справами міста. Мати була дочкою німецького плантатора і бразилійки португальсько-креольського походження Джулія да Сільва Брунс. Хоча матір і була католичкою, Томас Манн за переконаннями свого батька був лютеранином.

1891 року помер батько Томаса Манна і його фірму було ліквідовано. Невдовзі сім'я Манн була вимушена переїхати до Мюнхена.

Навчання

Навчався спочатку в прогімназії доктора Буссеніуса, а пізніше — в гімназії «Катареніум», яку Манн так і не закінчив. Відчутну роль у цьому відіграла смерть батька та спричинена нею зміна життєвих обставин: продаж будинку і фірми, переїзд матері з молодшими дітьми до Мюнхена. 1893 року, полишивши гімназію, Томас Манн переїжджає до Мюнхена також.

У Мюнхені

Там він влаштувався на службу у страховій компанії, де він і почав займатися літературною діяльністю. Тут він написав першу новелу під назвою «Падіння», що одразу ж була надрукована у лейпцизькому журналі «Ді Ґезельшафт». Через успіх, що виник одразу ж після виходу цієї книги, Манн покидає роботу у конторі і цілком зосереджується на літературній праці.

В Італії

Значний вплив на формування Томаса Манна як письменника мав його старший брат Генріх Манн. Під час їхньої подорожі до Італії (1896 — 1898), Томас ознайомився з італійською культурою і мистецтвом. У цей час він пише збірку новел «Маленький пан Фрідеман» та перші розділи роману «Будденброки». 1901 року цей великий твір вийшов у престижному видавництві «Фішер».

1910-ті і початок 1930-их років

Томас Манн схвально поставився до участі Німеччини у Першій світовій війні.

Проте він став у конкретну опозицію фашизму, що розвинувся на початку 30-их років в Німеччині і тому з 1933 року перебуває в антифашистській еміграції.

В еміграції

З 1938 р. в США, з 1952 р. в Швейцарії. Навіть по закінченню війни він не повертається в Німеччину.

Нобелівський лауреат 1929 року.

Повернення в Європу

Після другої світової війни ситуація в США приймає все менш сприятливий для Манна характер: письменника починають звинувачувати в пособництві сталінському режиму.

У червні 1952 р. сім'я Томаса Манна повертається до Швейцарії.

Письменник помер 12 серпня 1955 року в Цюріху від атеросклерозу.

 

Творчість

У своїх творах Манн показував кризовий стан світу і людей 20 століття, що втратили стійкість традиційних орієнтирів, долю культури і європейської цивілізації, їх несумісність з усіма формами диктату. Головний сюжет романів Манна — моральні, духовні і інтелектуальні пошуки європейського інтелігента, природа сучасної ідивідуалістичної свідомості (з комплексом ніцшеанських проблем), що загрожує небезпекою трагічної замкнутості.

Уже в ранніх творах Томаса Манна викарбувалися дві тенденції, що визначили проблематику й поетику всієї його творчості. Це, по-перше, настанова на успадкування здобутків класичної літератури 19 століття. З цього боку на твори молодого письменника суттєво вплинули Лев Толстой, Іван Тургенєв та французькі натуралісти — Еміль Золя та інші. Друга тенденція полягала у наслідуванні модерної доби, основою для чого стали творчості трьох інших німецьких письменників і філософів — Шопенгауера, Ваґнера та Фрідріха Ніцше.

 

Вибрані твори

 • Будденброки (Buddenbrooks) (1901, укр. пер. 1973) роман
 • Трістан (Tristan) (1902) новела
 • Тоніо Креґер (Tonió Kröger) (1903) новела
 • Королівська величність (Königliche Hoheit) (1909) роман
 • Смерть у Венеції (Der Tod in Venedig) (1911) новела
 • Хазяїн і собака (Herr und Hund) (1918) новела
 • Зачарована гора (Zauberberg) (1924, укр. пер. 2009) філософський роман - український переклад Романа Осадчука, Видавництво "Юніверс", 2009
 • Маріо і чарівник (Mario und der Zauberer) (1930) новела
 • Йосип і його брати. (Joseph und seine Brüder) (1933 — 1943) тетралогія
 • Лотта у Веймарі (Lotta in Weimar) (1939) роман
 • Доктор Фауст (Doktor Faustus) (1947, укр. пер. 1990) філософський роман
 • Сповідь авантюриста Фелікса Круля (Bekenntisse des Hochstaplers Felix Krull) (1954) роман

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова