Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: п'ятниця, 14 серпня 2020 року

Література :: Біографії

Леонід Первомайський

Переглядів: 5145
Додано:
Hi 0 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Леонід Соломонович Первомайський (Ілля Шльомович Гуревич; 17 травня (4 травня) 1908 року, м. Костянтиноград Полтавської губернії (нині - м. Красноград Харківської області) — 9 грудня 1973, м. Київ) — український письменник.

 

 

 

 

 

Біографія

Ілля Гуревич народився 17 травня (4 травня) 1908 року в родині ремісника-палітурника в місті Костянтинограді Полтавської губернії (нині — м. Красноград Харківської области). Тут минули його дитинство і юність. Навчався в початковій школі, потім у перших двох класах Костянтиноградської гімназії (1917—1920) і в семирічній трудовій школі (1920—1922). Після школи працював на Карлівському цукровому заводі, бібліотекарем у Зачепилівському районному будинку селянина, завідував хатою-читальнею там-таки. 1924 року вступив до комсомолу. 1925 року переїхав до міста Лубни, працював у робітничому клубі, секретарем редакції в газеті «Червона Лубенщина», в окружкомах КП(б)У та ЛКСМУ. Тоді вступив до Лубенської філії Спілки селянських письменників «Плуг». Вже наступного 1926 року перебрався до Харкова, працював у редакції дитячого журналу «Червоні квіти». Належав до літературного об'єднання «Молодняк».

У листопаді 1928 року Первомайський їздив до Туреччини, а 1932 року — на Памір.

В роки Великої Вітчизняної війни Леонід Первомайський був на фронті, працював кореспондентом радіомовлення Південно-Західного і Донського фронтів та військовим кореспондентом газети «Правда». Нагороджений орденами Червоного Прапора, Вітчизняної війни І ступеня, медалями.

У Києві мешкав у будинку письменників Роліт, де йому встановлено пам’ятну дошку. Похований на Байковому цвинтарі

 

Творчість

Дебютом у літературі можна вважати прозовий ескіз «А над полем постріл…», надрукований 1924 року в газеті «Червоний юнак» (Полтава). Перша збірка оповідань Леоніда Первомайського «Комса» вийшла 1926 року, перша збірка віршів «Терпкі яблука» — 1929 року. Перша його п'єса «Коммольці» побачила сцену 1930 року. За два роки — з 1926 по 1928 рік — вийшло шість окремих видань оповідань і повістей Первомайського.

Збірки віршів Первомайського «День народження» і «Земля» 1944 року відзначено Державною премією СРСР другого ступеня. Філософський роман про героїку і будні війни «Дикий мед» було екранізовано, головну роль у фільмі зіграла актриса Алла Ларіонова.

Леонід Первомайський виступав також як літературний критик і публіцист (книги роздумів «З щоденника поета» (1956), «Творчий будень» (1967)), але, поза власною творчістю, найбільше він уславився як перекладач. Завдяки його невтомній праці українською мовою побачили світ твори Франсуа Війона, Шандора Петефі, Юліуса Фучика, Нізамі Гянджеві, Михайла Лермонтова, Володимира Маяковського, Генріха Гайне, балади слов'янських та інших народів світу.

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова