Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: вівторок, 23 липня 2019 року

Література :: Біографії

Василь Королів-Старий

Переглядів: 11420
Додано:
Hi 1 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Василь Костянтинович Королів (Старий) (4 лютого 1879, Ладин Прилуцького повіту Полтавської губернії — 2 грудня 1941, Прага) — український громадський діяч, письменник, видавець і маляр, один із засновників Української Центральної ради.

 

Був фундатором та головою Товариства шкільної освіти (1917). У 1919 р. входив до складу української дипломатичної місії у Празі. На еміграції жив у Чехословаччині. Знаний також своїми малярськими творами, зокрема іконами, написаними для церков Закарпаття.

 

З біографії

Народився на Полтавщині. Навчався в Полтавській духовній семінарії, та покинув цей духовний заклад і перейшов до Харківського ветеринарного інституту. Закінчивши ВНЗ у 1902 році, працював ветеринарним лікарем. Видав популярний посібник з ветеринарії — «Скотолічебник».

Брав участь в революційному і українському національному русі. В 1906 році був заарештований і ув'язнений. Звільнившись, зайнявся журналістикою, став активним дописувачем українських газет «Рада», «Хлібороб», «Засів». Після Жовтневої революції працює на редакторській роботі в київському видавництві «Час», а також редагує журнал «Книгар».

В 1919 році В. Королів-Старий назавжди виїхав з України. Разом зі своєю дружиною — українською письменницею Наталеною Королевою — він оселився в Чехословаччині, де багато років викладає в Українській господарській академії в Подєбрадах, водночас не покидаючи літературної творчості.

Один з найвизначніших творів В. Короліва-Старого — роман «Чмелик», досі ще не виданий в Україні. Роман ще має підзаголовок «Навколо світу», і розповідає про долю юнака з Полтавщини, який змушений покинути рідну землю, блукати по світу, зазнаючи поневірянь скитальця. І хоча сяк-так владнав він своє життя в Австралії, туга за батьківщиною не полишає його. Врешті герой книги повертається на Україну.

Також привертає увагу збірка казок «Нечиста сила», побудована на фольклорному матеріалі. Збірка побудована в незвичному ключі — ніби на міжнародному конгресі, що відбувся в ніч на Івана Купала на Лисій горі під Києвом, казкові персонажі вирішили розповісти людям правду про себе, щоб якоюсь мірою розвіяти свою погану славу. І в цьому їм зголосився допомогти український журналіст.

 

Твори

  • Роман «Чмелик» (Прага, 1920)
  • Збірка казок «Нечиста сила» (Київ — Каліш /Польща/, 1923)
  • П'єса-казка «Русалка-жаба» (Львів, 1923)

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова