Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: понеділок, 22 липня 2019 року

Література :: Біографії

Марія Дмитренко

Переглядів: 3706
Додано:
Hi 0 Рекомендую 0 Відгуки 0
Тексти Автора

Дмитренко Марія (псевдонім Богдани-Марії Юліанівни Світлик; 24 квітня 1918, Перемишль — 28 грудня 1948) — українська письменниця; вояк УПА, керівник Львівського міського проводу ОУН, загинула у бою з енкаведистами біля с. Либохора в Карпатах.

 

Біографія

Народилася 24 квітня 1918 року в Перемишлі, у двадцятих роках з батьками переїхала до Львова, вчилася в гімназії сестер-василіанок, а в 1936-му вступила на факультет класичної філології Львівського університету.

За активну підпільну діяльність в ОУН навесні 1939 року була арештована польською поліцією, засуджена й ув'язнена в тюрмі «Бригідки». Там ділили з нею долю по тій же справі Люба Шевчик і Надія Курнатович. Звільнена з тюрми у вересні 1939 року, вона продовжує підпільну роботу, але вже в інших умовах. У рядах ОУН-УПА активно діє як член підпільних редакцій «Смолоскип», «Ідея і чин», різних видань осередку пропаганди ОУН і бюро інформації УГВР. У підпіллі вона користувалася псевдонімом «Ясна Світлана», а в літературних творах «Марійка Дмитренко».

Її чоловік, Зенон Литвинко, родом зі Стрия, закінчив гімназію в Рогатині, брав участь у підпільній роботі, вчився в лісничій академії, вступив у ряди дивізії «Галичина» і, правдоподібно, без вісти загинув у боях під Бродами. У грудні 1941 року народила сина Андрія, та боячись переслідування родини, Богдана їде в Жидачів і там передає сина на виховання своїй мамі, яка усиновила його і дала інше прізвище.

Життя Богдана закінчила трагічно — 28 грудня 1948 року вона загинула у бою з енкаведистами в карпатському селі Либохорі.


Твори

  • Михайлик (збірка оповідань);
  • Учителька (збірка оповідань).

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова