Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: субота, 16 січня 2021 року

Література :: Біографії

Томас Стернз Еліот

Переглядів: 28163
Додано:
Hi 1 Рекомендую 1 Відгуки 0
Тексти Автора

Томас Стернз Еліот (англ. Thomas Stearns Eliot; 26 вересня 1888, Сент-Луїс — 4 січня 1965, Лондон) — американський поет, драматург і літературний критик.

 

Огляд життя і творчості

Був сьомою та наймолодшою дитиною в Сент-Луїсі, штат Міссурі, в родині Генрі і Шарлотти Еліотів. Генрі був бізнесменом, а Шарлотта — поетесою. Мати поета була дуже обдарованою жінкою, та крім іншого, написала біографію Вільяма Грінліфа Еліота. Томас Еліот спочатку навчався в Академії Св. Луїса Сміта, де вивчав латинську, грецьку, французьку та німецьку мови, а після цього потрапив до академії Мільтон в Массачусетсі.

В 1906 році поет став студентом Гарвардського університету, в якому вчився до 1909 року, коли він отримав диплом магістра. Того ж часу в «Гарвард Адвокет» були опубліковані його перші вірші. Його життя різко повернулося в грудні 1908 року, коли йому в руки потрапила книжка А. Симонса «Символістський рух в літературі» (1895), присвячена творчості поета Ж. Лафорга. В 1910 році Томас Еліот поїхав вчитися далі до Сорбони. Там він познайомився з Ж. Верденалем, якому він присвятив свою «Любовну пісню Дж. Альфреда Пруфрока» та який пізніше загинув в битві при Дарданеллах. Поет увійшов в коло творчого життя, яке в той час крутилося навколо Е. Дюркгейма, П. Дженета, Р. де Жормонта, П. Пікассо та Анрі Бергсона.

В 1911 Еліот повернувся до Гарварду, щоб написати дисертацію з філософії, присвячену англійському філософові Ф. Х. Бредлі. В той час він також вивчав санскрит та буддизм, антропологію. Томас Еліот працював в групі, яка включала в себе Сантаяну, У. Джеймса, Бертрана Рассела та Дж. Ройса.

В 1914 році поет улаштувався в Англії завдяки премії на навчання. Разом зі своїм співвітчизником і прихильником модернізму, Езрою Паундом, він почав реформувати поетичний стиль.

В 1915 році в журналі «Поетрі» був опублікований вірш Еліота під назвою «Любовна пісня Дж. Альфреда Пруфрока». Цього ж року він одружився з Вівьєн Хей-Вуд (26 червня 1915), але шлюб виявився нещасливим : його дружина страждала від істерії. До того ж, поет був гомосексуалістом та відмовлявся ділити ліжко зі своєю дружиною. Вівьєн відмовилася перетинати Атлантичний океан, та Томас Еліот був вимушений залишитися в Лондоні. Там подружжя ділило квартиру з Бертрана Расселом, та Вівьєн і Рассел захопилися один одним (див. Carole Seymour-Jones, Painted Shadow). Еліот дописав свою дисертацію, але не отримав вченого ступеня, тому що замість захисту дисертації поїхав до Массачусетсу.

З 1917 року Еліот працював у журналі «Егоїст». Він також почав працювати спочатку в школі Хайгейт якості вчителя, а пізніше в Банку Ллойдс у відділі зарубіжних рахунків. Його перша книга віршів — «Пруфрок та інші спостереження» була опублікована в 1917 році Герріетом Уівером, та відразу зробила Еліота головним поетом авангарду. Стан здоров'я не дозволив поетові вступити до Військово-морських сил США. Його творче дозрівання супроводжувалося хвилюваннями, пов'язаними з родиною. Його батько помер в 1919 році, і ця смерть викликала відчуття провини в поета.

В 1919 році вийшла друга книга Еліота під назвою «ARA VOS PREC» (в США вона була опублікованою під назвою «Вірші»). ЇЇ власноруч друкували Вірджиніа та Леонард Вульф.

В 1921 році після візиту його матері та сестри в поета трапився нервовий зрив, і він поїхав разом з дружиною на лікування до Лозанни (Швейцарія), де закінчив «Пустельну землю». За рекомендаціями Езри Паунда поет скоротив роботу наполовину. У 1922 році Еліот заснував журнал «Крайтеріен».

Через три роки (1925) Жофре Фабер запросив Еліота на фірму «Фабер і Гвайер» (пізніше — «Фабер і Фабер») на роботу в якості літературного редактора. В 1927 поет прийняв англіканство та став громадянином Британії. З цього часу релігія стала важливою темою творів поета. До 1930 року він став найвизначнішою фігурою в поетиці та літературної критиці англомовної частини світу та залишався нею близько тридцяти років. З 1932 до 1933 року він працював в Гарварді.

В 1933 році, в період свого перебування в Гарварді, Еліот розстався з Вівьєн, але не розлучився з нею в зв'язку зі своїми англіканськими переконаннями. Протягом тридцятих років він захищався від істеричних намагань Вівьєн примиритися. В 1938 році вона потрапила до лікарні для душевнохворих Носамберленд Хаус, де у 1947 році і померла. Еліот жодного разу там її не відвідав, навіть незважаючи на те, що вони не були офіційно розлучені. В 1939 році, з початком Другої Світової Війни, видання «Крайтеріен» зупинилося, а Еліот в почав служити уповноваженим по цивільній обороні. Багато часу він проводив в Гілфорді, де написав ще три вірші, які лягли до основи твору «Спалений Нортон». В 1948 році він був нагороджений Нобелевською Премією з літератури та орденом «за заслуги». В 1957 році одружився зі своєю секретаркою Есме Валері Флетчер (вона була молодшою за Еліота на 38 років). В 1964 році поета було нагороджено Президентською Медаллю Свободи.

4 січня 1965 року Томас Еліот помер від емфіземи, та його прах був відвезений до Церкви Св. Майкла в Іст Кокер.

 

Твори

  • Еліот Томас Стернз. Вбивство у соборі. Переклад Зенона Тарнавського. Мюнхен, 1963.
  • Еліот Томас Стернз. Вибране. В перекладах О. Гриценка, В. Коротича, М. Габлевич, О. Мокровольського, М. Стріхи, Ю. Лісняка, І. Драча, Ф. Неуважного, В. Діброви, Г. Кочура, М. Москаленка, Д. Павличка. Київ, 1990.
  • Еліот Томас Стернз. Котознавство від Старого Опосума. Переклад Івана Андрусяка. Київ, 2008.

 

Джерело: Вікіпедія

Наші Друзі: Новини Львова