Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: понеділок, 01 березня 2021 року
Тексти > Тематики > Фантастика

Саги терри

Переглядів: 29619
Додано: 16.06.2008 Додав: Mercenary  текстів: 5
Hi 0 Рекомендую 1 Відгуки 2
Джерело: Часопис
Азиз Мезумський, не ставши королем, вештався по тавернах та борделях і напивався до нестями. Майже щовечора у палац його приносила охорона: принц плакав п’яними сльозами, нерозбірливо щось говорив, зрозуміти можна лише слово «мить».
Адмірал, набувши досвіду ще під час Зульфікарової поїздки до Ядрану, так організував пошуки, що командир королівської ґвардії (а її на Малій Черепасі всього рота) говорив, що це — облога зсередини.
Спіймали п’ятьох моряків зі шрамами: в трьох шрами були на щоках, в одного — на лобі, і тільки в одного — на підборідді. Жодного з них Ханна та Гирей не пізнали — моряків випустили.
На сьомий день по смерті Доара Азиз проспався і заявив:
— Якщо ваша величність не проти, я поїду до Майвани, додому.
— Коли? — поцікавився король.
— Сьогодні ввечері, — кволо сказав йому брат.
— Я прийду проводжати тебе у порт, — вирішив Зульфікар. Не те щоб він надто любив брата: той був старший і в дитинстві весь час підкреслював це, він надто довго був сильнішим, розумнішим, більше знав... А потім Зульфікара перевезли на Малу Черепаху, а Азиза одружили з Лізою, дочкою маршала Еміля Френча. Молодим найманцем з лейтенантським дипломом приїхав Френч колись з Гортіполя; а тепер дивись — маршал і міністр. Еміль здогадався одразу по приїзді стати підданим короля Доара, досконало засвоїти місцевий діалект та одружитись із дочкою мезумського барона.
Тепер, породичавшись з Гадрузами, він з усмішкою згадував замок свого батька під Гортіполем: великий сільський будинок з бійницями замість вікон, з ознаками старанно прихованого занепаду...
Між іншим, Азиз досить швидко охолонув до дружини, зробивши їй чудового хлопчика, Бабура, дуже схожого на діда, короля Доара ІV, і почав тягатися по шльондрах та борделях. Але це нікого, крім Лізи, не обходило.
Азиз зібрався повертатись додому на батьківському ґалеоні «Кондор». Зульфікар, закоханий у «Світанкову зорю», легко погодився: «Добре, забирай «Кондора» собі», — і тепер Доарову каюту готували для його старшого сина.
Король і принц вийшли з королівських нош у порту, Зульфікар ще раз подумав: «Заведу муфлонів, як Раал».
Почесна варта з моряків Небесної ескадри стояла уздовж причалу. Брати пройшлися повз шеренги засмаглих красенів у чорній формі, обійнялися, старший зійшов на борт ґалеона, куцо махнув рукою.
Махнув рукою і Зульфікар, одразу берегові гармати Дальнього форту, вивергнувши струмені вогню та клубки диму, грізно ревонули прощальним залпом. Піднявши вперше прапор принца Мезумського — золоте сонце на синьому тлі, «Кондор» відчалив і потроху став виходити з порту. Караул залишив причал, а король, обійнявши капітана Гирея за плечі, спитав:
— Ну що, друже, час і нам збиратися?
— Може, слід трішечки затриматись?
— Чому це?
— Вашій величності нічого не нагадує он той корабель на рейді? — тицьнув пальцем у далечінь моряк.
— Не показуй пальцем, нечемо, — зауважив король. — Бо станеш адміралом, а виховання, як у темного шкіпера, ото буде ганьба!
Гирей опустив руку і почав міркувати, як повестися.
— То який корабель? — недбало спитав Зульфікар.
— Он той, — витяг з кишені трубу і нею показав капітан.
— Он той? — хмикнув король. — І що? Здається, я такий десь бачив.
— Такий ви бачили, — нагадав моряк, — у день, коли ми зустріли Мольфарів. А цей — підходячи до Оквілли, а потім — за кілька днів до нашого повернення.
— «Лебідь — Шванентайх», — згадав монарх.
— Так, саме «Лебідь», і бачили його біля Оквілли, а в Оквіллі на нас був напад, яким керував приятель моряка зі шрамом.
— Адмірале Блек! — загорлав король. Губернатор кинувся на поклик. І вже за півгодини до «Лебедя» підійшла «Лазурова лілея», і з неї на кліпер полізли кремезні ґвардійці. А молодий правитель повів Блека та Гирея у Велику вежу Дальнього форту, де останнім часом жили Доар та Азиз.
На вежі адмірал приязно розмовляв з майором Джальміро, якого знав ще з колишніх часів.
— У той день, — оповідав майор, — його величність, як він часто робив останнім часом, піднявся на вежу і дивився на море у трубу. Вони з принцом Азизом були тут з ранку до обіду, потім пообідали, король ще замовив битки по-хасілойському... А потім, вже під вечір, королеві стало зле, і я послав за лікарем та за вашим превосходительством.
Раптом Зульфікар спитав:
— В той день не було нічого незвичайного?
— Ні, не пригадую, хіба що посильний приходив до принца з міста. Але таке бувало і раніше...
Гирей глянув у свою підзорну трубу на «Лебедя»: там відбувалася якась метушня, потім від «Лазурової лілеї» відплив катер і пішов спочатку в бік Королівського причалу, а потім, побачивши, очевидно, звідти сиґнали, повернув на Дальній форт. Катер побачили і король, і капітан, навели на нього свої труби.
Хвилин за двадцять суденце причалило біля форту, і міцні ґвардійці виволокли на берег моряка зі зв’язаними за спиною руками.
— Давайте його сюди, — закричав з вежі адмірал.
Ґвардійці на чолі з Брайтом затягли кремезного чоловіка у типовому одязі моряка. Досить свіжий рубець горів на його підборідді під повними губами.
Лейтенант силоміць (видно, що моряк пручався) поставив його на коліна.
— Це той? —повернувся до Гирея король.
— Це той, — впізнав нічного нападника капітан.
— Чому ти нападав на капітана Небесної ескадри?
— Я від тебе вперше чую, що він капітан, — упізнав Гирея моряк. — Просто посварилися сп’яну.
— Тобто, ти не заперечуєш той факт, що напав на офіцера королівського флоту?
— Ні, — нахабно дивлячись в лице адміралові, посміхнувся моряк.
— І не шкодуєш, що скоїв напад?
— Я шкодую, що не вбив його, — загарчав губатий. — І його, і ще декого.
— Чого ж так? — досить спокійно подивися на приреченого моряка Блек. — До речі, ти знаєш, що тебе повісять?
— А мені плювати. Ви тільки і можете, що вішати, зраджувати та прирікати на голодну смерть. Ви, пранги, взагалі підла порода! І я шкодую, що мені не вдалося помститися вам!
— Ну, досить, — вирішив адмірал. — Владою губернатора острова Мала Черепаха, даною мені королем народу прангів, за напад на офіцера військового флоту королівства я караю тебе довічним ув’язненням на мідних копальнях! Як твоє ім’я?
— Нащо тобі моє ім’я? — люто глянув на губернатора засуджений.
— Я маю щось записати у вирок, — байдуже повідомив адмірал.
— Пиши, — нахабно підняв голову моряк. — Моє ім’я — Алекс Блек!
У німій тиші, що впала, як туман Морських Мольфарів, зміцнів злий голос в’язня:
— Що витріщився? Пам’ятаєш співачку Лотту з Люнни? Не забув? Вона тебе все життя пам’ятала! Аякже! Капітан «Морського носорога». Квіти дарував! Шляхетним прикидався! А потім покинув вагітною — і поїхав!
Почувши ці слова, Зульфікар занімів: він згадав Гасхурн та княжну Оло.
— Лотта з Люнни не могла завагітніти! — закричав адмірал.
— Чому це? — єхидно примружився Алекс.
— Тому, що вона була метискою, — не так впевнено сказав Устін Блек.
— Це тобі, часом, не король Доар сказав? А чи знаєш ти, що він днів за п’ять до тебе підкочувався до матері з тим самим, що і ти, але йому вона відмовила? Вона розповідала, коли я вже був дорослий. А ти не знав, татусю? А ти подумай, чому він тебе, героя війни, сюди запхав! А потім вона не змогла співати з черевом і втратила роботу, народився я. Вона кохала тебе до останнього дня, чекала на тебе! Ходила на берег, начебто на прогулянки, а сама вдивлялася в небокрай — чи не з’являться вітрила «Морського носорога»! Ми бідували, і я, син прангівського шляхтича і фатійської дворянки, лягав спати голодним і не ходив до школи!
Зульфікар уявив княжну Оло, яка стоїть на причалі і вдивляється у морську далечінь.
— А потім, — з викликом продовжував Алекс Блек, — коли мені було п’ятнадцять років, вона померла, і її поховали сусіди на кладовищі для бідняків, а я пішов найматись юнґою на перший-ліпший корабель. Тоді я поклявся помститись усім винуватцям наших бід: і тобі, і Гадрузам...
— Що міг зробити ти, простий моряк, королям? — здивувався Зульфікар.
— Краще б тобі не питати, Гадрузе! Бо те, що ти почуєш, саме собою буде страшною помстою! — презирливо кинув син адмірала.
— Підніміть його з колін, — раптом наказав ґвардійцям Зульфікар. — Говори, Алексе Блек, як ти помстився Гадрузам.
— Хай мене розв’яжуть, — заявив той.
— Розв’яжіть, — дозволив король.
— Три роки тому, — почав свою розповідь Блек-молодший, — я повернувся до Партерену (я давно вже купив там собі будиночок) з рейсу до Південних морів. На другий день до мене прийшов майванський купець Месроп. Він добре знав, хто я, сказав, що знав мою матір та батька...
— Ти кажеш — Месроп? Месроп справді був тоді з нами у Фатії. То це він, — схопився за голову адмірал, — об’їхав під час негоди затоку і повідомив Доарові про мій зв’язок з Лоттою.
— Мені продовжувати? — спитав Алекс.
— Продовжуй, — кивнув король.
— Той Месроп сказав, що представляє дуже впливову особу, яка допоможе мені помститися, оскільки це в її інтересах. Він запропонував мені піти на службу до цієї особи за дуже велику платню і стати боцманом на одному з двох кліперів сільбертальської побудови, які записані на Месропа, але фактично належать тій особі. Весь цей час ми нічого особливого і не робили: плавали собі, та і все, але якось Месроп передав наказ замаскувати корабель під ядранський, йти на гряду і чекати у Квінізорайї. Корабель стояв на рейді, а ми пили по всіх шинках. Тоді ми і зустріли цього, — кивнув на Гирея, — пана з дуже гарною жінкою. Нам не пощастило: він виявився дуже вправним бійцем, а ми були надто п’яні... Він одного вбив, потім здійнявся галас і ми втекли, а вночі забрали тіло свого товариша, яке вони кинули у стічну канаву, — аби ніхто його не впізнав і нас не знайшли через нього. Ми прив’язали до тіла величезну каменюку і втопили його у бухті. Тиждень я ховався на кораблі, а потім надійшов новий наказ — і ми пішли з Гряди.
За півроку ми повернулися, знов приїхав Месроп з тією впливовою особою. Вони привезли одну річ: здогадались — яку? Так, меч! І сказали йти у певну точку, де мені з мечем перейти з того кліпера на «Лебідь». Дуже просто: шукали б ядранський кліпер, а не сільбертальський. Ваш фреґат виявися швидшим, ніж можна було розраховувати, а «Ворона» надто обросла водоростями та молюсками... Тільки диво врятувало нас...
— «Ворону» вже покренґували, — повідомив король. — І що було далі?
— Далі ми пересіли на «Лебедя», а у того хід дуже непоганий, і дісталися до міста Ипл, звідти — диліжансом до Ерли, і, поки ви йшли довкола всього Ядрану, ми річною ґалерою спливли по Матті у Гасхурнську затоку. Ми віддали меч королеві Ядрану, — Алекс побачив, як Зульфікар поклав руку на рукоять. — Саме цей меч, я бачу — ви повернули його... Ми встигли: на другий день у затоку ввійшла «Світанкова зоря».
Ми думали, що король Раал захоче помститися за старі образи, вб’є або візьме у полон принца, а воно он як вийшло. Поштовим корветом ми дісталися до Оквілли, де нас очікував «Лебідь», я поїхав, а Сандро Бур лишився там на випадок, якщо ви зайдете до Оквілли, і ви зайшли — я ж бачив там ваш корабель.
— Сандро Бур — третій з провулку? — уточнив король.
— Він, — підтвердив Алекс.
— Ти більше його ніколи не побачиш, — втрутився мовчазний до того Гирей.
— Ти і його вбив? —здогадався Алекс. — Ти вбив обох моїх друзів!
— Що було далі? — нетерпляче підганяв розповідь король.
— Коли ви наздогнали «Лебедя», я приблизно вирахував ваш хід і випустив голуба з повідомленням Месропу, а той з Майвани — другого, який долетів до Ель-Брадо, а звідти надіслали третього, який дістався Квінізорайї раніше за вас, але, я бачу, трішечки пізніше, ніж треба.
— Говори ясніше, — наказав Зульфікар.
— Буде ще тобі ясність, — пообіцяв Алекс. — А ще , на прохання тієї поважної особи, я привозив рік тому з Руттії отруту, якою та особа, як я розумію, скористалася. Хоча я не знав, для кого саме така отрута потрібна: спочатку людина відчуває нестачу повітря, а протягом доби помирає від ядухи.
— Саме так помер батько! — вражено закричав молодий король. — Кому ти віз ту отруту? Хто ця впливова особа?
— Оце і є час моєї помсти. Тепер ріжте одне одного, вбивайте! — високо підвів голову арештант. — Бо цю людину звуть...
Він витримав паузу і виголосив:
— ...Азиз Гадруз!
— Ти можеш це довести? — холодно спитав король.
— Можу: половина людей з «Морської ворони» бачила, як він привозив меча, — месник підняв руку і пальцем указав у бік Синьої Бухти, — і зараз вони на «Лебеді». І отрута... Я привіз йому вісім пляшечок синього скла у формі груш. Однієї пляшки для однієї людини достатньо. Навряд чи він використав їх усі — одна — твоя, — підморгнув Зульфікарові Алекс, — напевне, ще у нього...
— Почекайте, — наказав король і стрімко пройшов у вежу — до кімнати, де жив Азиз. За хвилину він вийшов, ховаючи у кишеню маленьку синю пляшечку, саме таку, як сказав Алекс, і знов приєднався до інших:
— Ми не будемо тебе відправляти на каторгу. Ти поїдеш у місто Мун на Кайвані, під нагляд поліції. Років через п’ять ми подивимось, що далі з тобою буде... Виведіть! — наказав ґвардії.
Тільки Алекса вивели, як старий адмірал, впавши на коліна, почав цілувати королеві руку.
— Встань і не плач, — наказав Зульфікар. — Якби не дід, був би він офіцером нашого флоту... Капітане Гирей, передайте мій наказ на всі кораблі Небесної ескадри: бути готовими зранку вийти в море!
Зульфікар обернувся до бухти і, раптом, до Гирея:
— Дай трубу!
Гирей дав трубу, глянув туди, куди дивився король, і остовпів: на рейд Квінізорайї, повз «Лебедя» та «Лазурову Лілею» входив саме той ядранський корвет, що зустрічав «Світанкову зорю» в Гасхурнській бухті. Тріпотів прапор: на темно-ультрамариновому тлі бузковий змій обвив помаранчеве сонце.
— Я тебе благаю , — сказав капітанові король, — довідайся, хто там.


Глава 17.

Радник правителя Ядрану з питань мистецтва і культури барон Покль схилився перед Зульфікаром у поклоні:
— Я співчуваю вашій величності з приводу кончини вашого батька, його величності короля Доара Четвертого.
Король кивнув у відповідь — співчуття прийнято.
— Що привело пана барона у наші краї? — спитав.
— П’ятнадцять років тому я був у герцоґстві Валлуга у місті Хак-Мозар. Там у мене була жінка, яку я не можу забути. Я не одружився з нею з певних міркувань: вона не ядранка, вона Небесна...
«І ти, Оло, пізнала любов Небесних» — згадав король.
— Деякі обставини, що склалися у Гасхурні після від’їзду вашої величности, спонукали мене сісти на корабель і плисти до Валлуги: якщо вона не заміжня і ще кохає мене...
— Що сталося у Гасхурні після мого від’їзду? — швидко спитав король. Покль одразу не відповів, було видно, що він добирає слова.
— Вона плаче? — зазирнув у бурштинові баронові очі король. — Оло плаче?
— Вона весь час плаче і сумує, — прошепотів Покль. — І я подумав: а якщо і та, яку я кохаю, плакала всі ці роки...
Король глянув на Устіна Блека: старий адмірал пополотнів і осідав на заслаблих умить ногах, втрачаючи свідомість.
Блискавично Зульфікар підхопив старого і крикнув Гиреєві :
— Дай крісло!
Адмірала всадили до одного з тих крісел, що стояли тут з тих часів, коли Доар виглядав звідси синові вітрила...
— Я бачу, що це не дуже доречно, але, оскільки я збираюся сьогодні ж відплисти з Квінізорайї, я повинен передати дарунок від князя Олола, тим паче, що він люб’язно запропонував мені свій корабель.
Покль зробив знак своїм слугам, що стояли осторонь, і ті піднесли королеві цілу купу ядранських книжок.
— Передайте князеві мою вдячність, — почав роздивлятись книжки Зульфікар: Ондр — «Птиці чудернацькі», Акса Зе —»Недолюблена жінка», Рван — «Крах-кінець...»
— Автор цієї книжки, — пояснив барон, — пророкує загибель більшої частини Ядрану від невігласів, зрадників та зневажання одвічних традицій. Він звинувачує ядранський народ у тому, що, не змігши протистояти вторгненню, не вміє пристосуватися до реалій, щоб вижити...
— А, — відклав книгу король. На одній з книжок він побачив ім’я, якого раніш не чув — Матта. «У Ядрані майже всі річки звуться жіночими іменами», — згадав і розгорнув книгу на першій-ліпшій сторінці.
Там були вірші:

 
Наші Друзі: Новини Львова