Київ, Львів: Берлін: Лондон: Торонто: Чикаго: Сідней: :: середа, 05 серпня 2020 року
Тексти > Тематики > Фантастика  ::  Тексти > Жанри > Оповідання

Приманка для роззяв

Переглядів: 13841
Додано: 14.04.2008 Додав: Didpanas  текстів: 213
Hi 0 Рекомендую 1 Відгуки 1
Сканував: Didpanas Джерело: А. Азімов, Кінець Вічності. К. Дніпро, 1990
Айзек Азімов
Приманка для роззяв

------------
Sucker Bait, 1954

А. Азімов, Кінець Вічності. К. Дніпро, 1990
© Український переклад. В. В. Вишневий, Ю. М. Швайдак, 1990.
------------

1

Космоліт «Три Г.», безгучно вихопившись із абсолютної порожнечі гіперпростору, з'явився в універсальному часі-просторі й поволі впливав у сяючі глибини велетенського зоряного скупчення Геркулеса.
Крихітна металева бульбашка немов зависла в космосі, безпорадно заплутавшись у чіпкому павутинні гравітаційних полів, утворюваних міріадами сонць, що оточили корабель з усіх боків. Але бортові комп'ютери спрацювали бездоганно, і космоліт увійшов точно в потрібне місце. Він перебував тепер на відстані однодобової подорожі — звичайної подорожі у прост .....
 

Відгуки 1

Щоб лишити відгук авторизуйтесь: Ввійти Зареєструватися
 
 
 • 0 0

  Айзек Азімов
  Приманка для роззяв

  ------------
  Sucker Bait, 1954


       Нє... шось тут не теє :). Звісно, що мнемоніки якось та корисні... будуть ? :). Напр., бачив одного такого в серіалі «Нікіта» — його використали для швидкого запам’ятовування шпигунських даних з монітору :). Ті дані з якогось дива не мож було сфотати.
       Але тут... Гаразд. Припустімо про берилій жодна норм. людина в той час знати не могла. Але, автор пише:

  ///
  «
       — Атмосферного радону в десятки, сотні разів більше, ніж на Землі. Гелію також. Радон і гелій утворюються як супутні продукти радіоактивного розпаду урану і торію. Висновок: УРАНОВИХ і торієвих мінералів У КОРІ Братуся В десятки, СОТНІ РАЗІВ БІЛЬШЕ, ніж у земній корі.

  .............

       Вернадський відчув себе так, ніби з нього випустили повітря. Все ж він провадив:
       — На Братусі ЕЛЕМЕНТИ РОЗПОДІЛЕНІ ЩЕ РІВНОМІРНІШЕ, НІЖ ЗВИЧАЙНО. Кисню мало — за моїми даними, в середньому якихось 42,113%. Кремнію також мало — 22,722%. Важких металів у 10—100 разів більше, ніж на Землі, і це не локальне явище: загальна густина Братуся на 5% вища за земну.
       Вернадський і сам не відав, навіщо все це говорить хлопчині. Якоюсь мірою, мабуть, тому, що завжди приємно мати уважного слухача. Коли нема з ким поговорити про свою професію, часом стає самотньо й смутно. І він продовжив свою лекцію, дедалі більше входячи у смак:
       — З другого боку, ЛЕГКІ ЕЛЕМЕНТИ розподіляються тут також рівномірніше. В океанах головними сполуками є не хлористий натрій, як на Землі, а магнієві солі. А літій, БЕРИЛІЙ і бор? Вони легші від вуглецю, але на Землі й на всіх інших планетах зустрічаються дуже рідко. А на Братусі їх багато. ВСІ ЦІ ТРИ ЕЛЕМЕНТИ СТАНОВЛЯТЬ БЛИЗЬКО 0,4% КОРИ, А НА ЗЕМЛІ — ТІЛЬКИ 0,004%.
  »
  ///

       Тому я так само, як один з "дійових" спитаю      «— Ну й що, як там є берилій? — запитав Шеффілд.— Вернадський, прошу вас дозвольте мені ставити питання.» ?
       Чому збільшення в 100р берилію має дати такі жахливі наслідки, а уран і торій — в ті самі 100р — не діятиме??? Особливо якщо врахувати заяву про рівномірність розподілу. Чому я повинен сам робити припущення що він леткий, а уран літати зовсім не схоче? Чому це припущення будь-де не підтверджене? (не лише о оповіданні, а й у відповідних розділах статі про берилій в азбуковнику).
       Чому, врешті-решт, всі інші відмінності від земної кори на дають якоїсь явної відмінності і для забезпечення життєдіяльності (радіація і т.д.)???
       І чому воно все зібралося на тій планеті… Втім, якраз цьому пояснення придумати просто :)


       Але непоясненість основної розбіжності з логікою :) особливо дратує з огляду на те, що Азімов начебто тісно пов’язний саме з такими газузями хіміє-фізики (чит. чудовий роман "Самі Боги", а також багато інших його оповідань).
Наші Друзі: Новини Львова